Strona główna
  Lidzbark Warmiński Jednostka Wojskowa

Igor Tracz

Temat: Lidzbark Warmiński- legendarne tunele
" />Duzo sie mowi o tym ze pod Lidzbarkiem znajduja sie jakies tunele.

Znalasłem dziś na forum kilka ciekawych zdań ktore przyznam mnie zaintrygowały.... Co o tym sadzicie?? A moze ktoś ma jakies materiałyna ten temat??

Oto fragmenty:

"... ok roku 1950 (?) był wylot tunelu nad Symsarną, nawet dość dokładnie wytłumaczył mi gdzie, ale już wtedy walił się on ze starości, więc milicja przeganiała dzieciaki bo było niebezpiecznie. Później wejście zasypano.
Jakieś wejście do podziemi pod zamkiem (tunel zamek młyn?) było na prawo od dzisiejszego amfiteatru, w okolicy takiej bramki w murach zamkowych co to prowadzi do Łyny, w tej chwili podobno jakimś głazem przywalone. Ale tak sobie myślę, że nawet jeśli takowy tunel istniał to przy ostatnich remontach mostów i Pl. Młyńskiego pewnie zawalił się do reszty...."


"....Osobiscie slyszalem relacje w tej chwili juz "starszych panow" jak to
w mlodosci plywali kajakiem w tunelach pod lidzbarska radiostacja,
prawdopodobnie bylo to polaczenie z 1 jednostka wojskowa. ... "

Drugifragmentwydaje sie raczej niedorzeczny ale roznie bywa...

Pozdrawiam

Pozdrawiam
Źródło: eksploracja.pl/forum/viewtopic.php?t=5645Temat: 2 Pułk Rozpoznawczy
" />
">W nowym RAPORT-wto 2/08 jest informacja, że na pułki dalekiego rozpoznania mają być przeformowane oba pułki.
Dla mnie to trochę "dwa grzyby w barszcz". Widać, że idziemy na ilość a nie na jakość. Aż dwa pułki (nawet w sile baonu) rozpoznania specjalnego na WP to za dużo.
Jeśli już 2 prozp. ma być przeformowany w pdr to powinno się go podporządkować pod DWSpec. natomiast z 9 prozp. zrobić prawdziwy pancerny pułk rozpoznawczy wyposażony w ciężki sprzęt jak BWP-1R/S a następnie Rosomaki z wyposażeniem jak kanadyjskie Coyote. Do tego jeszcze radary pola walki, bsle i Przebiśniegi. 9 byłby jednostką rozpoznawczą na szczeblu korpusu lub OND.


Wiesz wydaje mi się że te jednostki dalekiego rozpoznania to nie bedą "ala jednostki skrzytlatej piechoty". Przypomina mi to jak tworzono Dywizje Kawalerii Powietrznej która miał sie składaćz 3 Pułków ( Krakowski Okręg Wojskowy) jako główny człon + 3 Pułki skrzydlatej piechoty - w Braniewie ( WOW ), Szczecinie ( POW ) , Bolesławcu (ŚOW) czy coś w tym rodzaju. Te trzy Pułki dodatkowe miały byc bez sprzetu latajacego.
Obecnie może zrobią by taki pułk-batalion będzie w każdej dywizji oprócz podstawowego batalionu rozpoznania. Tym bardziej iż bedą miały kompanie spadachronowe.
Czyli były np: 3 dywizje i 3 Bataliony Dalekiego Rozpoznania - Hrubieszów, Lidzbark Warmiński i może Szczecin przy rozwiazaniu 12DZ i połączeniu ją z 11DKP.
To tylko moje przypuszczenia.
Źródło: militarium.net/forum/viewtopic.php?t=2273


Temat: Co z braniewskim wojskiem?
Odpowiedź ministra obrony narodowej

na interpelację nr 10521

w sprawie likwidacji Garnizonu Olsztyn i innych garnizonów w woj. warmińsko-mazurskim

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pana posła Wojciecha Kossakowskiego w sprawie likwidacji Garnizonu Olsztyn i innych garnizonów w woj. warmińsko-mazurskim (SPS-023-10521/09), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

W resorcie obrony narodowej realizowane są przedsięwzięcia modernizacyjne mające na celu osiągnięcie w pełni profesjonalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz spełnienie przez polską armię standardów obowiązujących w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Wiąże się to ze zmianą struktur oraz zadań realizowanych przez jednostki organizacyjne resortu obrony narodowej, przy jednoczesnym założeniu, że kierunki zmian zdeterminowane są potrzebą racjonalnego wydawania środków budżetowych i efektywnego wykorzystania posiadanych zasobów.

W ramach powyższych przedsięwzięć resort obrony narodowej dąży do wydzielenia najmniej wartościowych nieruchomości, które następnie zostaną uznane za zbędne dla potrzeb obronności państwa i zagospodarowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Wszystkie zmiany skutkujące reorganizacją jednostek wojskowych są poddawane wszechstronnym analizom, ze szczególnym uwzględnieniem zasady ˝koszt - efekt˝, w kontekście potrzeb obronnych i związanego z nimi efektywnego wydatkowania środków z budżetu państwa. Jednocześnie, mając świadomość negatywnych skutków społecznych, jakie w każdym przypadku pociąga za sobą likwidacja jednostki wojskowej, Ministerstwo Obrony Narodowej wszystkie swoje decyzje dotyczące przyszłości garnizonów, w tym również w Olsztynie, poprzedza wnikliwą i rzetelną oceną również pod kątem interesów poszczególnych miejscowości i regionu.

W kontekście powyższego jednostki dyslokowane w Garnizonie Olsztyn zostaną poddane reorganizacji oraz modernizacji. W Ministerstwie Obrony Narodowej nie są natomiast prowadzone żadne prace zmierzające do ich likwidacji. Dalsze istnienie tego garnizonu znalazło odzwierciedlenie w ˝Programie rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2012˝ (wraz z aneksami). Planowane w Garnizonie Olsztyn zmiany, m.in. rozformowanie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego oraz Komendy Rejonowej Bazy Materiałowej, wynikają z konieczności reorganizacji terenowych organów administracji wojskowej oraz jednostek wsparcia i zabezpieczenia. Ponadto sformowana zostanie w Olsztynie nowa jednostka, tj. kompania regulacji ruchu (w składzie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych).

Jednocześnie pragnę podkreślić, iż realizacja procesu profesjonalizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej nie będzie wiązała się z koniecznością zwalniania żołnierzy ze służby wojskowej. Wręcz przeciwnie, niezbędne będzie racjonalne przyjmowanie nowych ochotników do tej służby - w celu stałego podnoszenia poziomu jakościowego kadry (pozyskiwanie najbardziej wartościowych kandydatów o najwyższych kwalifikacjach i predyspozycjach). Założenie to dotyczy także pracowników wojska.

Odnosząc się do pytania posła Wojciecha Kossakowskiego dotyczącego ewentualnych planów likwidacji innych garnizonów w woj. warmińsko-mazurskim, pragnę poinformować, iż jednostki organizacyjne resortu obrony narodowej na terenie tego województwa wykonują zadania w dwunastu garnizonach, tj. Bartoszyce, Braniewo, Elbląg, Giżycko, Gołdap, Lidzbark Warmiński, Lipowiec, Morąg, Olsztyn, Orzysz, Ostróda oraz Węgorzewo. Do zasadniczych zmian wdrażanych przez siły zbrojne na Mazurach należy zaliczyć przeformowanie 16. Dywizji Zmechanizowanej, w tym:

1) rozformowanie 16. Pułku Artylerii w Braniewie oraz 3. Batalionu Rozpoznawczego w Giżycku, których siły i środki zostaną włączone w skład pułku rozpoznawczego;

2) zintegrowanie 13. Pułku Przeciwlotniczego z Elbląga oraz 15. Pułku Przeciwlotniczego z Gołdapi w jeden pułk z miejscem stacjonowania w Gołdapi;

3) przekazanie pododdziałów logistycznych (batalion remontowy i batalion zaopatrzenia z Elbląga) w podporządkowanie szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych;

4) przeformowanie 1. Brygady Artylerii w Węgorzewie w pułk artylerii z jednoczesnym wdrożeniem nowoczesnych zestawów artyleryjskich.

Istotą powyższych zmian jest zwiększenie zdolności bojowych 16. Dywizji Zmechanizowanej i pododdziałów artylerii oraz modernizacja stacjonarnego potencjału logistycznego.

Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, pozostaję w przekonaniu, że uzna je Pan Marszałek za satysfakcjonujące.

Łączę wyrazy szacunku i poważania

Minister

Bogdan Klich

Warszawa, dnia 6 sierpnia 2009 r.
Źródło: braniewiak2.wm.pl/forum/viewtopic.php?t=192


Temat: 12 Batalion Rozpoznawczy w szczecinie
" />Napisałem wszystko wyraźnie i jasno w moim pierwszym poście ale ok.


">A nie wiesz przypadkiem czy 12br skadrowali? bo z tego co wiem z wojsk rozpoznawczych jak na razie 3 batalion z Giżycka przeszedł skadrowanie, jednostka dostała Beryle na amunicje NATOską 5.56mm

To jakiś wyróżnik? Kbk Beryl teoretycznie wchodzi na uzbrojenie WP od 1996 roku i już sporo jednostek go posiada. I nie jest to jakaś rewelacyjna broń to zwykły karabinek piechoty tyle tylko że strzela NATOwskim nabojem pośrednim 5,56x45 a jego przydatność (Beryla) w jednostkach specjalnych i rozpoznawczych jest niewielka. Tego typu amunicja jest teoretycznie już standardową amunicją WP. Taki jest wymóg NATO. Nie wiem czy w 12 brozp. zniesiono już pobór a zrobiono już to w wielu jednostkach WP właśnie w specjalnych i tych wyróżniających się a gdyby miała to byc jakaś jednostka specjalna zrobiono by to już jakiś czas temu.


">... Poza tym nie bez powodu w Poznaniu istniała(nie wiem czy jeszcze jest) szkoła wojskowa pod kierunkiem: rozpoznanie,działania specjalne im. Stefana Batorego.

W Poznaniu istnieje obecnie szkoła podoficerska WL gdzie rozpoznanie-działania specjalne są jednym z podkierunków na kierunku wojska zmechanizowane. W Poznaniu istniała kiedyś szkoła chorążych WL tyle tylko że im Stefana Czarneckiego natomiast we Wrocławiu taki podkierunek był w WSOWZmech a obecnie w WSOWL chociaż najlepsi z chorążówki i zmechu szli do Lublińca albo dostawali propozycję startu na selekcji do GROM-u.


">Działania zwiadu takie jak: nurkowanie, skoki spadochronowe,

Jednostki rozpoznawcze od czasu rozwiązania okręgowych komopanii specjalnych i dywizyjnych kompani rozpoznawczych czyli od 1994 roku nie wykonują skoków spadochronowych po za wspomnianym przeze mnie szkoleniem w 18 bbdsz a i przechodziła je jednostka podporząkowania okręgowego


"> kriss2305: jak wyobrażasz sobie samodzielne funkcjonowanie jednostki rozpoznawczej ? Przecież sam sens ich istnienia jest po to żeby "wykonywać zadania na rzecz tego konkretnego związku taktycznego...

Niczego nie musze sobie wyobrażać wystarczy spojrzeć na 200 kompanie dalekiego rozpoznania Bundeshwery albo Marine Force Recon czy nawet funkcjonujące w LWP 48,56,62 ks choć były to jednostki specjalne.

W Polsce istnieją pułki rozpoznawcze podporządkowane pod okręgo wojskowy w Lidzbarku Warmińskim i Hrubieszowie a okręg to już związek operacyjny a nie taktyczny czyli teoretycznie nawet w Polsce istnieją jednostki mające wykonywać zadania rozpoznawcze na szczeblu operacyjnym. Jednostki specjalne podporządkowane są co najmiej pod rodzaj wojsk a to już związek strategiczny.

Jednostki rozpoznawcze podporządkowane mogą być pod
oddział tj batalion (np.48 komp. rozp. 18 bbdsz) pułk
związek taktyczny tj brygada, dywizja, korpus(kilka brygad/dywizji i jednostki korpuśne)
związek opreacyjny tj flota,armia, okręg wojskowy
a nawet wykonywać zadania na rzecz rodzaju wojsk (200 kompania rozp. Bundeshwery Marine Force Recon)
Taka gradacja jednostek rozpoznawczych to coś normalnego i właśnie z racji podporządkowania zakres działania takiej jednostki rozpoznawczej jest różny a w przypadku jednostki podporządkowanej pod dywizję stosunkowo niewielki a szkolenie spadochronowe czy płetwonurka dla jednostek tak niskiego podporządkowania raczej niepotrzebne. Głębokość działania dywizyjnej jednostki rozpoznawczej jest stosunkowo mała. Np według regulaminów działania armii radzieckiej a teraz rosyjskiej dywizyjne jednostki rozpoznawcze mają przenikać na tyły na pojazdach opancerzonych. Skoki wykonują tylko jednostki dalekiego rozpoznania na wysokim szczeblu podporządkowania bo nikt dla dywizji nie udostępni samolotów żeby przerzucić jednostkę 20 km za linie frontu no chyba że jest to aeromobilny związek taktyczny.
A jeżeli chodzi o warunki jakie musi spełnić jednostka aby nazwać ją specjalną to już osobna i długa historia.
Źródło: legia.cudzoziemska.free.fr/forum/viewtopic.php?t=130


Temat: Obecne struktury WP
" />Poszerzając o bataliony chyba tak to wygląda:


">1 Warszawska Dywizja Zmechanizowana (Legionowo) - do likwidacji
1. Warszawska Brygada Pancerna (Wesoła)
- batalion czołgów (PT-91)
- 1. batalion zmechanizowany (BWP-1)
- 2. batalion zmechanizowany (BWP-1)
3. Brygada Zmechanizowana (Lublin) (niejasne plany brygady wielonarodowej)
- 1. batalion zmechanizowany (Chełm, BWP-1)
- 3. batalion zmechanizowany (Zamość, BWP-1)
- 4. batalion czołgów (Lublin, T-72)
21. Brygada Strzelców Podhalańskich (Rzeszów)
- 1. batalion czołgów (Żurawica) i 14. batalion zmechanizowany (Przemyśl) do połączenia (KTO Rosomak czy może nie?)
- 1. batalion strzelców podhalańskich (Rzeszów)
- 22. batalion piechoty górskiej (Kłodzko, była 22. brygada OT)
- batalion saperów (do utworzenia)
1. Ciechanowski Pułk Artylerii
5. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy

11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej (Żagań)
10. Brygada Kawalerii Pancernej (Świętoszów)
- 1. batalion czołgów (Leopard 2)
- 2. batalion czołgów (Leopard 2)
- 10. batalion zmechanizowany (BWP-1)
34. Brygada Kawalerii Pancernej (Żagań) - jednostka w dość słabej kondycji
- 1. batalion czołgów (PT-91)
- 2. batalion czołgów (PT-91)
- batalion zmechanizowany (BWP-1)
17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana (Międzyrzecz)
- 1. batalion zmotoryzowany (Międzyrzecz, docelowo KTO Rosomak)
- 2. batalion zmotoryzowany (Wędrzyn, docelowo KTO Rosomak, była 15 BKPanc)
- 3. batalion zmotoryzowany (Wędrzyn, docelowo KTO Rosomak, była 15 BKPanc)
- batalion saperów (do utworzenia)
5. Lubuski Pułk Artylerii (Sulechów)
4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczny (Czerwieńsk)
69. Leszczynski Pulk Przeciwlotniczy (Żagań)

16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana
9. Brygada Kawalerii Pancernej (Braniewo)
- batalion czołgów (T-72)
- batalion czołgów (T-72)
- batalion zmechanizowany (BWP-1) - na papierze?
15. Giżycka Brygada Zmechanizowana (Giżycko) (możliwe że będzie trzecią siostrzaną jednostką na KTO Rosomak)
- 1. batalion czołgów (T-72)
- 1. batalion zmechanizowany (BWP-1)
- 2. batalion zmechanizowany (BWP-1)
- batalion saperów (do utworzenia)
20. Bartoszycka Brygada Zmechanizowana (Bartoszyce)
- batalion zmechanizowany (Bartoszyce, BWP-1)
- batalion zmechanizowany (Morąg, BWP-1, była 16. BZ)
- batalion czołgów (Bartoszyce, T-72) - na papierze?
16. Pułk Artylerii (Braniewo)
13. Pułk Przeciwlotniczy (Elbląg)
14. Suwalski Pulk Artylerii Przeciwpancernej (Suwałki)

12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana (Szczecin)
12. Brygada Zmechanizowana (Szczecin)
- 1. batalion zmotoryzowany (Szczecin, docelowo KTO Rosomak)
- 2. batalion zmotoryzowany (Stargard Szczeciński, docelowo KTO Rosomak, była 6 BKPanc)
- 3. batalion zmotoryzowany (Szczecin, docelowo KTO Rosomak)
- batalion saperów (do utworzenia)
2. Brygada Zmechanizowana Legionów (Złocieniec) - jednostka w bardzo słabej kondycji, niskie ukompletowanie
- batalion czołgów (Czarne, T-72)
- batalion zmechanizowany (Złocieniec, BWP-1)
7. Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża (Słupsk)
- 1. batalion zmechanizowany (Słupsk)
- 1. batalion zmechanizowany (Lębork - była 1. brygada OT)
- 3. batalion zmechanizowany (Trzebiatów - była 36. BZ)
2. Pulk Artylerii Legionów (Choszczno, 2 dywizjony Dana-T)
3. Pulk Przeciwlotniczy (Koszalin)
8. Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy (Koszalin)

Inne Jednostki
3. batalion zabezpieczenia DWLąd (Warszawa)
2. Korpus Zmechanizowany (Kraków)
- 5. batalion dowodzenia (Kraków)
6. Brygada Desantowo Szturmowa (Kraków)
- 6. batalion desantowo-szturmowy (Gliwice)
- 16. batalion powietrzno-desantowy (Kraków)
- 18. batalion desantowo-szturmowy (Bielsko-Biała - HMMWV)
25 Brygada Kawalerii Powietrznej (Tomaszów Mazowiecki)
- 1. batalion kawalerii powietrznej (Leźnica Wielka)
- 7. batalion kawalerii powietrznej (Tomaszów Mazowiecki)
- 11. batalion kawalerii powietrznej (Leźnica Wielka) - skadrowany
- 1. dywizjon lotniczy (Leźnica Wielka)
- 7. dywizjon lotniczy (Nowy Glinnik)
1. Mazurska Brygada Artylerii (Węgorzewo)
23. Slaska Brygada Artylerii (Bolesławiec)
1. Brzeska Brygada Saperów (Brzeg)
2. Mazowiecka Brygada Saperów
49. Pułk Śmigłowców Bojowych (Pruszcz Gdański - do likwidacji)
56. Kujawski Pułk Śmigłowców Bojowych (Inowrocław - na bazie pułku i lotniska w Mirosławcu utworzona ma zostać Brygada Lotnictwa WL wyposażona w śmigłowce i bsl)
2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy ( Hrubieszów)
9. Warmiński Pułk Rozpoznawczy (Lidzbark Warmiński)
18. Pułk Rozpoznawczy (Białystok - była 18. brygada OT)
4. Brodnicki Pułk Chemiczny (Brodnica)
5. Pułk Inżynieryjny (Szczecin)
5. tarnogórski batalion chemiczny (Tarnowskie Góry)
9. batalion łączności (Białobrzegi)

Legenda:
Na pewno nie zostaną rozwiązane
do rozwiązania w najbliższym czasie

Dywizja
Brygada
Pułk
batalion (wybrane)

Waryto zwrócic uwagę że jednostki (zwłaszcza ciężkie) mają znajdowac się w pobliżu dużych poligonów wojskowych

poligon Świętoszów/Żagań - 35900 ha - 10 BKPanc, 17 BZ, 34 BKPanc
poligon Drawsko Pomorskie - 32800 ha - 2 BZ, 12 BZ, 17 BZ
poligon Bemowo Piskie - 16700 ha - 9 BKPanc, 15 BZ, 20 BZ
poligony Nowa Dęba i Lipa - razem 23200 ha - 3 BZ, 6 BDSz, 21 BSP
poligon Wicko Morskie - 2300 ha - 7 BOW
jednostki nie położone w pobliżu większego poligonu - 1 BPanc

Źródło: militarium.net/forum/viewtopic.php?t=1441 Menu
 : Igor Tracz
 : lidzba mieszkanicow w czeskich miastach
 : Lidzbarska Liga Piłki Nożnej
 : Lidzbark War Motocross 1 runda
 : Lidzbark Warm Szkoła nr 3
 : Lidzbark Welski prefabet
 : Lidzbark Welski suporex
 : Lidzbark Welski PKS
  • carrefour zgorzelec
  • srodki stylistyczne barokowe
  • dekoder satelitarny sagem
  • karzel 3 leprechaun 3 1995
  • crazy;frog;whoop;there;it;is;download
  •  . : : .
    Copyright (c) 2008 Igor Tracz | Designed by Elegant WPT